Az ország legjobb gazdaságinformatikus középiskolásai vívtak meg Sopronban

November 16-án, pénteken hetedik alkalommal rendezték Sopronban az Infósok Viadala országos gazdaságinformatikai verseny döntőjét. A Soproni Egyetem Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar Informatikai és Gazdasági intézete által szervezett verseny döntőjén idén is sok izgalmas feladattal várták a szervezők az eddig legjobbnak bizonyult 12 csapatot.

A szeptember eleje óta tartó versenyen, melyet egy országos roadshow-val is népszerűsítettek a szervezők, részt vehetett bármely általános vagy középiskolai oktatási intézményben tanuló diák, aki csapatával együtt regisztrált a két kategória – 10. évfolyam és alatti, illetve 11. évfolyam és feletti korosztály – valamelyikében.

„Az eredetileg a gazdaságinformatikus képzés 10 éves jubileum alkalmából, 2012-ben indított országos versenyre idén 123 csapat regisztrált, minden csapatot három diák alkot. A két online fordulót követően a döntőben kategóriánkénti 6-6 legjobb csapat mérte össze tudását és ügyességét” – nyilatkozta Gludovátz Attila, a verseny főszervezője.

„Idén a november különösen izgalmas időszak az intézetünk életében” – árulta el Pödör Zoltán, az Informatikai és Gazdasági Intézet frissen kinevezett intézetigazgatója. Az intézet a soproni és nyugat-magyarországi régió egyik meghatározó oktatási szereplője informatikai területen, a gazdaságinformatikus szak 2002. évi elindulása óta számos szakember végzett náluk, akik a hazai informatikai szektor valamely területén tevékenykednek, a rendszergazdai szerepkörtől a programfejlesztőkön át a vállalatirányítási tanácsadókig bezárólag. „November 9-10. között a legrangosabb hazai gazdaságinformatikai konferenciát köszönthetjük egyetemünkön. November 14-én szerdán a Simonyi Kar nyílt napján mutattuk be az informatikai képzésünket, november 16. péntek pedig egész nap az informatikáé volt: délelőtt izgalmas előadásokat és programokat szerveztünk középiskolások számára a GAINup! Különkiadás rendezvény keretében, délután pedig az országos középiskolás gazdaságinformatikai verseny, az Infósok Viadala döntőjét tartottuk intézetünkben.” – tette hozzá Pödör.

Péntek délelőtt a résztvevő érdeklődők kipróbálhatták, milyen 3D-ben rajzolni, a merészebbek leleményüket is próbára tehették egy szabaduló szobából való kijutás során. Érdekes előadásosokon és bemutatókon keresztül betekintést nyerhettek az informatika sokszínűségébe, és beleláthattak abba is, hogyan telik egy informatikus munkanapja a különböző cégeknél. Akik pedig elfáradtak a nap programjában, régi számítógépes játékok világában kapcsolódhattak ki.

Gludovátz Attila bepillantást engedett a döntő hangulatába is. „Az idei döntő során is számos izgalmas feladat várt a versengő csapatokra. Volt például informatikai eseményekkel kapcsolatos történelmi kalandozás, összekeveredett betűkből álló fogalmak kitalálása, és szüksége volt a csapatok nem verbális kommunikációra is.”

A döntő kezdete előtt Csanaki Richárd másodéves gazdaságinformatikus hallgató köszöntötte rövid szakmai előadásával résztvevőket – a hallgatót múlt héten az Országos Gazdaságinformatikai Konferencián a legjobb poszterelőadás díjjal jutalmazták. „Mindazon fórumok, amelyekben a szakma kiemelkedő szereplői találkozhatnak, egyfajta platformot jelentenek a megszerzett tapasztalatok, ötletek megosztására, átadására. Ezért gondolom azt, hogy az egyetem életében az ilyen rendezvények hatalmas lehetőségeket rejtenek magukban.”

A verseny eredménye:

„A” kategória - 10. évfolyam és alatti

1. helyezés

#ÉRTÉK

BMSZC Neumann János Számítástechnikai Szakgimnázium, Budapest

Csapattagok: Móré Roland, Harcsa Balázs, Kémeri Csanád

Felkészítő tanár: Oláh Katalin

2. helyezés

GabenS_2<x<4

Szolgáltatási SZC Mosonmagyaróvári Bolyai János Általános Iskolája, Informatikai és Közgazdasági Szakgimnáziuma, Győr

Csapattagok: Szabó Tamás, Mayer Marcell, Horváth Patrik

Felkészítő tanár: Kovácsné Karácsony Éva

3. helyezés

Hole one a wait say?

Műszaki Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, Győr

Csapattagok: Széles Áron, Szabados Dániel, Varga Bence

Felkészítő tanár: Csóka Márk

4. helyezés

We can't C#

Kempelen Farkas Gimnázium, Budapest

Csapattagok: Csala Péter, Katkó Dominik, Belics Fanni

Felkészítő tanár: Olejnik Árpád

5. helyezés

K.B.A.F.

Bródy Imre Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, Ajka

Csapattagok: Kovács Gergő, Mátai Dorina Kitti, Ludvai Bence

Felkészítő tanár: Takács Viktória

6. helyezés

B(ipszilon)te

Türr István Gimnázium és Kollégium, Pápa

Csapattagok: Endrész Balázs, Töreki Martin, Orbán Mátyás

Felkészítő tanár: Rosta Attila

Képek és további érdekességek a verseny https://www.facebook.com/infosokviadala/ oldalán.