Több millió forintba kerülhet a dámszarvas trófeája

– Igazán élvezetes és informatív előadást hallhattunk a dámszarvasokról dr. Sándor Gyula egyetemi docens jóvoltából – véleményezte a Soproni Nyugdíjasegyetem tegnapi programját Almásy Andorné sopronkövesdi nyugdíjas pénzügyes. – Nagy híve vagyok a nemes vadnak, korábban Iván térségében sokszor sikerült élőben megcsodálnom őket. Igaz, azok gímszarvasok voltak, így annál jobban örültem, hogy ezúttal a dámszarvas került terítékre.

Nagyon büszkék lehetünk arra, hogy mint azt hallhattuk, hazánk kitűnő életteret nyújt e vadnak. Ennek következtében a világ legjobb harminc dámszarvastrófeájából húsz Magyarországról származik. Így aztán arról is értesülhettünk, hogy a dámszarvas kapitális agancsa akár több millió forintba is kerülhet a kilövőnek. Az is tetszett dr. Sándor Gyula előadásában, hogy megtudhattuk: a dámszarvasok számos példányát nyomkövetővel látták el, s kiderült, e vad területhűnek mondható. Az értekezés emellett szólt a hazai dámtelepítési programról, a hazai állomány alakulásáról, a szaporodási jellemzőkről, de az orvvadászatról is. (Az előadásról részletes beszámoló a Kisalföld legközelebbi Ezüstkor rovatában olvasható.) A tegnapi program kezdetén – a rektor, prof. dr. Faragó Sándor akadályoztatása miatt – prof. dr. Náhlik András általános rektorhelyettes köszöntötte a nyugdíjas-egyetemistákat. Ezt követően Bódvai Ildikó szerkesztőségvezető örömmel közölte: csúcsot döntött a korábbi előadás összefoglalójának kvízkérdéseire beküldött válaszok száma, amely elérte a százötöt. A közöttük tartott sorsoláson Németh Józsefné ágfalvi és Mészáros Lászlóné soproni hallgatónak kedvezett a szerencse, így ők vihették haza „A nagyvilág konyhái”, illetve „A konyhakert nagykönyve” című Kisalföld-könyvet. Dr. Sándor Gyula Almásy Andorné A szaporodási időszakban a dámbika kedvező helyzetben van: lefekszik, barcog, és a tehenek mennek hozzá – hallhatták a nyugdíjas-egyetemisták.

Gosztonyi Miklós