A biológiai sokféleség megóvása és a környezetünk egészségének fenntartása az emberek közös érdeke. Sikereket elérni ezen a téren csak együtt gondolkodva és együtt dolgozva lehet. A Soproni Egyetem kutatási projektjei, oktatási feladatai és társadalmi szerepvállalása során is azt vallja.
A fenntarthatóságért és az egészséges jövőért végzett együtt gondolkodás eredménye volt az a közös tudományos konferencia, amelyet „Egy Egészség Nap – One Health Day” néven a Soproni Egyetem Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézete és a MATE Kaposvári Campus Élettani és Takarmányozástani Intézet One Health Munkacsoportja szervezett november 14. Sopronban.
Az „Egy Egészség” koncepció azon a megközelítésen alapul, hogy a környezetünk akkor lehet igazán élettel teli és jól működő, ha annak valamennyi építőeleme egészséges, tehát a társadalom, állat és növényvilág és a környezet harmóniában van. Ennek a célnak az elérése egy-egy ágazat, társadalmi szervezet, kutatóhely egyedüli munkájával lehetetlen, az igazi áttörés együttműködéseket és multidiszciplináris megközelítést igényel. A konferencia is ezt a célt szolgálta, a meghívott előadók plenáris előadásai és a konferenciára jelentkező fiatal kutatók és hallgatók szekcióelőadási, poszterprezentációi számos tématerületet fedtek le, bár különböző kutatóhelyekről érkeztek a résztvevők és különböző kutatási területek találkoztak, a konferencia végére ezek az apró építőelemek egy komplex egésszé álltak össze a fenntarthatóság- és biodiverzitás megőrzése, valamint az „Egy Egészség” szemlélet elérése érdekében.
A konferencia 14 előadása és 2 poszterprezentációja többek között érintette az antibiotikum rezisztencia témakörét, a kullancsok okozta problémákat, a humán alveolaris echinococcosis magyarországi vonatkozásai. Az előadók bemutatták egyes hazai vadfajok egészségi állapotát és szaporodási jellemzőiket, érintették a lakott-területi vadmegjelenések ökológiai és jogi kérdéseit, továbbá foglalkoztak a nagyvadfajok erdei ökoszisztémában betöltött szerepével és a vad-gépjármű ütközésekkel. Szerepelt a témák között továbbá a közúthálózatok vadvilágra gyakorolt hatásainak bemutatása és az élőhely-fragmentáció okozta negatív hatások csökkentését célzó beavatkozások ismertetése is. A témák széles spektruma közé nagyon jól illeszkedett a természetben végzett környezeti nevelés fontosságát bemutató prezentáció is.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Elindult a Soproni Egyetem „Természetesen Veled” podcast sorozat
- A Soproni Egyetem oktatói a nemzetközi kutatói élvonalban
- Megemlékezés az ágfalvi csata hőseiről a Soproni Egyetemen
- Kreatív sikerek és levéltári jubileum a Természetesen Veled podcast új epizódjában
- Emlékezés 1956 mártírjaira a Nemzeti Gyász Emléknapján
- Új alumni közösségi oldal készül
- Filmklub - 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója
- Magyar-Afrikai Rektori Konferencia a Soproni Egyetem részvételével
- Sikeres pályázat az Erdészeti Ágazati Tudásközpont részvételével
- Vasútkedvelőket és zenebarátokat is várt a Fészekalja zenés mesesorozat