Egy közel 7 millió eurós Horizon Europe programban vesz részt a Soproni Egyetem, sikeres pályázatának köszönhetően. Európai Uniós támogatással indul el ugyanis a ClimaPannónia projekt 8 európai ország 21 intézményét képviselő szakértőjének együttműködésével.
A ClimaPannonia projekt újabb színfoltot jelent a Soproni Egyetemen folyó agroerdészeti kutatások palettáján, ezúttal a bogyósgyümölcs-termesztés klímaadaptív megújítását célozva. A projektben Magyarországot a Soproni Egyetem mellett a MATE, a Pannon Egyetem és a Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. képviseli.
A klímaváltozás világszert egyre nagyobb kihívás elé állítja a mezőgazdaságot, ezt a Pannon régió gazdálkodói is egyre inkább érzik mindennapi munkájuk során. Aszályok, szélsőséges időjárási viszonyok vagy a talajromlás mind olyan tényezők, amelyek sürgős, hatékony megoldásokat igényelnek. Jó hír, hogy létezik olyan út, amely ötvözi a természet alapú megközelítéseket a legújabb innovációkkal, megfizethető és könnyen alkalmazható a helyi gazdák érdekében.
A ClimaPa projekt amely a természet erejét használja fel a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében . Célja, hogy a donor országokban – ahol már sikeresen alkalmaztak bizonyos természetalapú innovatív technológiákat – bevált gyakorlatokat adaptáljon a Pannon bio-geo régió mezőgazdasági szektorában, növelve annak ellenálló képességét a klímaváltozással szemben - mondta el dr. Vityi Andrea, egyetemi docens.
A Soproni Egyetem vezető szerepvállalása mellett négy regionális ütemterv születik, amelyek konkrét megoldásokat kínálnak olyan kulcsfontosságú területeken, mint az aszálykárcsökkentő vízgazdálkodás, az agrárerdészet, a szarvasmarhatenyésztés és a biotermesztés. Ezek az ütemtervek a technológiai, társadalmi és üzleti innovációk ötvözésével, konkrét projektek formájában valósulnak meg, amely során a bevált mezőgazdasági gyakorlatokat három éven keresztül tesztelik, monitorozzák és validálják a régió különböző területein. A tapasztalatokat nemzeti és regionális szintű szakpolitikai műhelytalálkozókon is megvitatják, hogy biztosítsák a megoldások hatékony hasznosulását - számolt be a Soproni Egyetem, Erdőmérnöki Karának projektkoordinátora.
A projekt másik fontos küldetése képzési anyagok kifejlesztése, majd a helyi-regionális mezőgazdasági értéklánc érdekelt feleinek oktatása a klímaadaptív technológiák könnyebb és gyorsabb alkalmazás érdekében. A képzési anyagok magukban foglalják a Horizon Europe kutatási program keretében elérhető testvérprojektek eredményeit is, ezzel biztosítva, hogy a tudás széles körben megosztott és hasznosítható legyen.
A projekt Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Csehország és Szlovákia közötti együttműködés elősegítésével utat nyit egy fenntarthatóbb és ellenállóbb mezőgazdaság felé.
A Soproni Egyetem a projekt minden fázisának aktív részese és szorosan együttműködik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel (MATE) a technológia-donor szerep betöltésében.
Az innovatív megoldások és képzések révén a helyi közösségek új eszközöket kapnak, hogy megőrizzék megélhetésüket és fenntartsák természeti erőforrásaikat a jövő nemzedékei számára.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Soproni Nyugdíjasegyetem - a zene volt a szemeszterzáró előadás témája
- Felbecsülhetetlen történelmi értékek egy kötetben – egyedülálló album született
- Népszerű a pulcsi kiállítás a Ligneumban - közönségszavazás november 25-ig!
- Filmklub - 1968 – Egy szerelem rekonstrukciója
- Elindult az Év fája 2025 szavazás - járuljon hozzá a 2025-ös év fafaja megválasztásához!
- Felvételi aktualitások és nyelvi kalandok a Természetesen Veled podcast új adásában
- Soproni Egyetem: öt gól hazai pályán a női labdarúgó csapattól
- Rekordszámú, 1423 fával bővül a Hűségerdő a Soproni Egyetem hallgatóinak jóvoltából
- Elismerjük a tehetséged! Elérhetők a Soproni Egyetemért Alapítvány aktuális pályázatai
- Nyílt Nap a Soproni Egyetemen, december 4-én!