Fotó: NAK/Lévai Zsolt
Kevesebb, mint egy perc alatt telt be a Távpilóta (drónpilóta) alapismeretek kurzus a Soproni Egyetemen. A tantárgyfelvétel időpontjában tehát hatvan másodperc alatt bizonyosodott be, hogy a jövő erdőmérnök, vadgazda mérnök és földmérő-földrendező mérnök szakemberei tudatosan választották a soproni felsőoktatási intézményt.
A tavaly elindult drónpilóta képzést a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet, illetve a Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet együttesen működteti. A hallgatók elsajátíthatják a pilóta nélküli légi rendszerek (UAS) használatát, emellett műszaki, meteorológia, jogi és térinformatikai ismereteket szerezhetnek.
„Vadgazdálkodási és erdészeti kutatásokban több, mint 20 éve alkalmaznak pilóta nélküli légi járműveket a Soproni Egyetem munkatársai” - hangsúlyozza Dr. Kalmár Sándor Flóris, az Erdőmérnöki Kar docense. Többek között ennek köszönhető, hogy a Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet kutatóját, a Nemzeti Agrárkamara és az Országos Magyar Vadászkamara felkérte a „Vadgazdálkodás aktuális kérdései” elnevezésű konferencián való részvételre. A FeHoVa keretében „A drónok vadgazdálkodásban betöltött szerepéről és felhasználásáról” tartott előadást az egyetem szakembere.
Fotó: NAK/Lévai Zsolt
A napjainkban rohamos fejlődést mutató pilóta nélküli légi eszközökkel számos vadgazdálkodási, vadbiológiai, erdészeti és természetvédelmi feladat végezhető el, ezek lehetőségeiről, korlátairól, problémáiról és azok megoldásairól hallhattak átfogó előadást a megjelent résztvevők. A konferencián elhangzott, hogy a Soproni Egyetemen évtizedes múltra tekintenek vissza a légifényképezésen, távérzékelésen alapuló vadgazdálkodási és vadbiológiai vizsgálatok, amelyek során nem csak pilóta nélküli légi járműveket (drónokat), de pilótás légi járműveket, repülőgépeket és girokoptereket is alkalmaznak a speciális távérzékelési feladatokra. Az egyetem elhivatott a jövő szakmai nemzedékének ilyen irányú képzésében, ennek okán indította útjára 2024 februárjában a drónpilóta képzését, amelynek keretében a szakirányos hallgatók (erdőmérnökök, vadgazda mérnökök és földmérő és földrendező mérnökök) elsajátíthatják a pilóta nélküli légi rendszerek (UAS) használatát.
Kapcsolódó tartalmak
- 100 éves professzorát köszönti a Soproni Egyetem – meghitt pillanatok és egy különleges levél
- Prof. Dr. Csesznák Elemér életútja – Tisztelgés a 100. születésnap alkalmából
- Jelentkezési rekordok, játékos tanulás, új alumni oldal – beszélgetés dr. Pásztor Enikővel
- Továbbra is nagy az érdeklődés a Soproni Egyetem standján az Educatio Kiállításon
- A Soproni Egyetem csatlakozott a Kreatív Ipari Klaszterhez
- Híd a tudomány és a gazdaság között – stratégiai együttműködés a Soproni Egyetemen
- Az „Év Agrárembere” díj jelöltje az ERTI kutatója, Dr. Csóka György Levente
- Puszta – lemezbemutató koncert a Ligneumban
- Zenei élmények a Ligneumban -Fedezze fel a Soproni Egyetem rendezvényeit!
- Sport, élmény, közösség – a Soproni Egyetemen mindez természetes!