A boldogság megteremtésének lehetőségeiről hallhattak előadást a Soproni Egyetem polgárai és a város oktatási és nevelési intézményeinek vezetői és munkatársai az egyetem LIGNEUM Rendezvényházában. Bagdi Bella pszichológus, mindfulness és tudatos önegyüttérzés tanár, az ELTE Pozitív Pszichológiai Kutatócsoportjának országos hírű szakembere arra kereste a választ, hogyan szabadulhatunk ki a boldogságcsapdáink fogságából.
A WHO adatai alapján a világon már minden második embert érint valamilyen érzelmi, vagy mentális probléma – mondja Bagdi Bella. Az embereknek kevés eszköze van arra, hogyan fejlesszék érzelemszabályozó készségeiket. A Soproni Egyetemen tartott előadásában az ELTE kutatója arról beszélt, hogyan érezzük jobban magunkat „belső otthonunkban”. Mindezt a pozitív pszichológia tudományos kutatásainak eredményeivel támasztotta alá, felfedve azokat az utakat, amelyek a tartós boldogsághoz és megelégedettséghez vezetnek.
A Soproni Egyetem Hallgatói Támogató Szolgálata immár második alkalommal szervezett olyan ismeretterjesztő előadást, amelyen országos hírű szakember osztotta meg tudását az érdeklődő hallgatósággal. Az esemény a korábban megkezdett szakmai programsorozat folytatásaként valósult meg, erősítve az egyetem elkötelezettségét az egyetemi polgárság személyes és szakmai fejlődése iránt. Dr. Pásztor Enikő rektorhelyettes elmonda, az Egyetem számára fontos a hallgatók és a munkatársak lelki stabilitása. Ezekből az előadásokból módszereket, praktikákat sajátítanak el a résztvevők, melyek segítenek a mindennapi kihívások legyőzésében. A Soproni Egyetem szakmai partnerei, a soproni oktatási és nevelési intézmények vezetői és munkatársai is meghívást kapnak ezekre a különleges alkalmakra, ezzel is megköszönve a szakmai együttműködést.
A délelőtti előadást színes, élményalapú programok követték délután a Benedek Elek Pedagógiai Kar oktatói közreműködésével.
„Rekreáció a boldogságért” címmel tartott előadást Dr. habil Dobay Beáta egyetemi docens, aki Selye János stresszelméletére hivatkozva hangsúlyozta: a minket ért környezeti hatások kihatással vannak egészségünkre. A stressz nemcsak lelki, hanem fizikai állapotunkat is befolyásolja, ezért a rekreációs tevékenységeknek elengedhetetlen szerepük van a kiegyensúlyozott lelki- és fizikai állapot megteremtésében.. Az előadás bemutatta a testi és szellemi rekreációs formákat, amelyeket a résztvevők ki is próbálhattak, így személyesen is megtapasztalhatták azok hatását.
Az egészséges életmód témájához kapcsolódva Dr. Simonné Kajtár Gabriella mestertanár tartott előadást „Finom falatok az egészség szolgálatában” címmel. Hippokratész híres idézetével – „A táplálékod legyen az orvosságod és az orvosságod legyen a táplálékod”– vezette be a kiegyensúlyozott étrend jelentőségét, kiemelve a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend fontosságát, mely jelentős mennyiségű antioxidánst tartalmazva hozzájárul az oxidatív stressz csökkentéséhez, a sejtek védelméhez, valamint a gyulladásos folyamatok mérsékléséhez.
Kodály Zoltán szellemiségét idézte meg Árvayné Dr. Nezvald Anett adjunktus, mondván „A zene lelki táplálék és semmi mással nem pótolható.” A „Hangfürdő – a zene harmóniájában” című programjával a zene lélekformáló és közösségépítő erejére hívta fel a figyelmet. A zene, mint nonverbális kifejezőeszköz, nemcsak az érzelmek átéléséhez és a kapcsolatteremtéshez nyit új csatornát, hanem motiváló hatása révén hatékony fejlesztőeszköz is bármely életkorban és számos területen. A zenés relaxáció újfajta érzelmi és szellemi élményt kínált a résztvevőknek, miközben feloldotta a mindennapok feszültségeit.
A nap egyik záró mozzanata a „Tegyünk önmagunkért!” elnevezésű interaktív program volt, melyben a hallgatók Tengerdi Ágnes mesteroktatóval közösen boldogságmérő kérdőívet töltöttek ki. A kortárs segítők jelenléte és akcióprogramja játékos, támogató légkört teremtett az esemény teljes ideje alatt.
Stummerné Nagy Ágnes, a Hallgatói Támogató Szolgálat szakmai vezetője Spurgeont idézve foglalta össze a nap üzenetét:
„A boldogabb ember jobb ember.” – Hűségesebb társ, odaadóbb testvér, áldozatkészebb munkatárs; mellette áldottabb az élet.
A Soproni Egyetem ezen a napon nemcsak tudást adott át – hanem valódi lelki útravalót is a boldogság felé vezető úthoz.
Kapcsolódó tartalmak
- Sikeres és inspiráló előadások a Nyugdíjasegyetemen!
- Kedves jövendőbeli hallgatónk!
- A Soproni Egyetem és tudományos partnerei a termálvizek biofilmjeiben kutatták az ősi folyamatokat
- Út a zöldebb jövő felé: a fenntartható fejlődést erősítő intézményi gyakorlatokról egyeztettek
- Az esős, rossz idő miatt új időpontban lesz a Jó szerencsét Túranap Sopronban
- Természetjárás és múltidézés - élmény és történelem egy napon
- Zenei élmények a Ligneumban -Fedezze fel a Soproni Egyetem rendezvényeit!
- Drónok a vadgazdálkodásban- meghatározó szakmai ismeretek a Soproni Egyetemen
- Átadták a Kiváló Kutatási Infrastruktúra díjat, a Soproni Egyetem újabb elismerése
- Továbbra is nagy az érdeklődés a Soproni Egyetem standján az Educatio Kiállításon