A második ágfalvi csatában hősi halált halt egyetemisták előtt tisztelegve tartottak megemlékezést a Soproni Egyetem Botanikus kertjében. Az Őrtüzek! emlékoszlop tetején meggyújtott mécses lángja emlékeztetett az 1921-es eseményekre.
A Ligneum rendezvényházban, a himnusz közös eléneklését követően Fekete Gellért valéta elnök mondott ünnepi beszédet, aki visszaemlékezésében kiemelte: „az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződés után Magyarország sorsa megpecsételődött, az osztrákok követelték a nyugat-magyarországi területek egy részét, beleértve Sopron városát is. Az ágfalvi csaták hősei, a felkelő magyar önkéntesek, azonban nem törődtek bele az Antant döntésébe. Az önkéntesek és tartalékosok, mint például Szechányi Elemér bányamérnök-hallgató alhadnagy és Machatsek Gyula erdőmérnök-hallgató, akik egyetemünk büszkeségei voltak, példát mutattak az egész nemzet számára áldozatukkal.”
Prof. Dr. Jánoska Ferenc egyetemi tanár beszédében visszaemlékezett egyetemi éveinek kezdetére, 1986-ra : „ akkor az A. épület mögött volt egy repkénnyel, borostyánnal befutott kőoszlop amelyről firmák egy része sem tudta pontosan mit jelképez. Könyvtárból és visszaemlékezésekből lehetettcsak megtudni, hogy a kő a trianoni országvesztésnek állít emléket. A rendszerváltás környékén már szabadabban lehetett beszélni a népszavazásról és az ágfalvi csatáról és arról a csodáról amelynek köszönhetően Sopron magyar maradhatott.”
A beszédek elhangzását követően a Soproni Egyetem hallgatói megkoszorúzták az emlékművet majd a program folytatásaként filmvetítés és közönségtalálkozó várta az érdeklődőket. A „Carte Rouge” c. 50 perces dokumentum-játékfilm az évtizedeken át eltitkolt „Vörös térképnek” a történetét meséli el. Ez az etnikai térkép 1918-19-ben Gróf Teleki Pál felkérésére készül azzal a céllal, hogy a vesztes háború után legyen mivel bizonyítani a magyarlakta területek arányát. A térképet Gróf Apponyi Albert nemzetiségi ütőkártyának szánta a Párizsi béketárgyalások során – de nem így alakult… A „Vörös térkép” eredeti 1919-es nyomatát (Ifj. Dr. Sarkady Sándor magántulajdona) is bemutatták az ünnepség részeként. A hétfői vetítésre Sopronba érkezett a film forgatókönyvírója (a legendás rádiós Szalóczy Pál), rendezője (Gerebics Sándor) és a két történelmi főszereplőt (Telekit és Apponyit) alakító színész is. A szereplők közösen vettek részt a felsőoktatási intézmény ünnepi megemlékezésén, ezen kívül megkoszorúzták Apponyi szobrát a Sopron melletti Balf településen.
Az egyetem LIGNEUM rendezvényházában az évforduló kapcsán megtekinthető a Központi Könyvtár és Levéltár 1921-es időszakról szóló tablókiállítása.
Aki nem tud ellátogatni Sopronba, az Interneten is megtekintheti az értékes dokumentumokat felsorakoztató összeállítást a http://leveltar.uni-sopron.hu/evszazados-huseg-kiallitas oldalon.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Nyílt Nap a Soproni Egyetemen, december 4-én!
- Egy kreatív nap a Soproni Egyetemmel Budapesten
- Soproni Pénzügyi Napok - Középpontban a generációváltás okozta kihívások
- Fészekalja – zenés mesesorozat a Ligneumban kisgyerekes családoknak.
- Soproni Nyugdíjasegyetem: Nem csak a tények számítanak
- Hallgatói Támogató Szolgálat: A Soproni Egyetem Hallgatóinak Lelki Egészségéért
- Emlékezés és tiszteletadás az '56-os hősök előtt a Soproni Egyetemen
- Kiváló kutatási infrastruktúra díj a Soproni Egyetem Erdészeti és Faipari Innovációs Központnak
- Zenetörténeti pillanat : először muzsikált együtt a Juventus Fúvószenekar és a Hunyadi AMI
- Kortárs segítés felsőfokon