ClimaPannónia: Természettel a klímaváltozás ellen – jövőbe tekintő megoldások a Soproni Egyetemmel

Egy közel 7 millió eurós Horizon Europe programban vesz részt a Soproni Egyetem, sikeres pályázatának köszönhetően. Európai Uniós támogatással indul el ugyanis a ClimaPannónia projekt 8 európai ország 21 intézményét képviselő szakértőjének együttműködésével.

A ClimaPannonia projekt újabb színfoltot jelent a Soproni Egyetemen folyó agroerdészeti kutatások palettáján, ezúttal a bogyósgyümölcs-termesztés klímaadaptív megújítását célozva. A projektben Magyarországot a Soproni Egyetem mellett a MATE, a Pannon Egyetem és a Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. képviseli.

A klímaváltozás világszert egyre nagyobb kihívás elé állítja a mezőgazdaságot, ezt a Pannon régió gazdálkodói  is egyre inkább érzik mindennapi munkájuk során. Aszályok, szélsőséges időjárási viszonyok vagy a talajromlás mind olyan tényezők, amelyek sürgős, hatékony megoldásokat igényelnek. Jó hír, hogy létezik olyan út, amely ötvözi a természet alapú megközelítéseket a legújabb innovációkkal, megfizethető és könnyen alkalmazható a helyi gazdák érdekében.

A ClimaPa projekt amely a természet erejét használja fel a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében . Célja, hogy a donor országokban – ahol már sikeresen alkalmaztak bizonyos természetalapú innovatív technológiákat – bevált gyakorlatokat adaptáljon a Pannon bio-geo régió mezőgazdasági szektorában, növelve annak ellenálló képességét a klímaváltozással szemben - mondta el dr. Vityi Andrea, egyetemi docens.

A Soproni Egyetem vezető szerepvállalása mellett négy regionális ütemterv születik, amelyek konkrét megoldásokat kínálnak olyan kulcsfontosságú területeken, mint az aszálykárcsökkentő vízgazdálkodás, az agrárerdészet, a szarvasmarhatenyésztés és a biotermesztés. Ezek az ütemtervek a technológiai, társadalmi és üzleti innovációk ötvözésével, konkrét projektek formájában valósulnak meg, amely során a bevált mezőgazdasági gyakorlatokat három éven keresztül tesztelik, monitorozzák és validálják a régió különböző területein. A tapasztalatokat nemzeti és regionális szintű szakpolitikai műhelytalálkozókon is megvitatják, hogy biztosítsák a megoldások hatékony hasznosulását - számolt be a Soproni Egyetem, Erdőmérnöki Karának projektkoordinátora.

A projekt másik fontos küldetése képzési anyagok kifejlesztése, majd a helyi-regionális mezőgazdasági értéklánc érdekelt feleinek oktatása a klímaadaptív technológiák könnyebb és gyorsabb alkalmazás érdekében. A képzési anyagok magukban foglalják a Horizon Europe kutatási program keretében elérhető testvérprojektek eredményeit is, ezzel biztosítva, hogy a tudás széles körben megosztott és hasznosítható legyen.

A projekt Magyarország, Szerbia, Horvátország, Románia, Csehország és Szlovákia közötti együttműködés elősegítésével utat nyit egy fenntarthatóbb és ellenállóbb mezőgazdaság felé.

A Soproni Egyetem a projekt minden fázisának aktív részese és szorosan együttműködik a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel (MATE) a technológia-donor szerep betöltésében.

Az innovatív megoldások és képzések révén a helyi közösségek új eszközöket kapnak, hogy megőrizzék megélhetésüket és fenntartsák természeti erőforrásaikat a jövő nemzedékei számára.