A kétszeres olimpikon, a világ- és Európabajnok kardvívó küzdelmeiről: vívódásokról és sikerekről szólt a Ligneum Pódium csütörtökön este.
A résztvevők megnézhették azt a 2023-ban elkészült dokumentumfilmet is, amely Gémesi Csanád előző 3 évét követte végig – családias közelségből. A gödöllői Gémesi-család generációk óta elkötelezettje a vívósportnak, a filmet készítő Gémesi Gergely maga is unokatestvére az olimpikon Csanádnak, és persze a szintén kardvívó testvéreinek… Akikkel nemcsak az edzőtermekben és a versenyeken, hanem a vasárnapi húsleves körül is megy a „kardozás”. Többek között ezzel az erős családi sportos háttérrel is megismerkedhetett a Ligneum Pódium közönsége a SMAFC jóvoltából. A film után a beszélgetést dr. Pirger Tamás dékánhelyettes vezette, aki maga is aktív vívóedző, és aki egy 2007-es közös fényképpel ajándékozta meg Csanádot és a publikumot: ezen a vidékbajnokságon ugyanazon a dobogón álltak annak idején – a gödöllői csapat Gémesi Csanáddal az első fokon, a Soproni Líceumi Vívóegylet pedig (Pirger Tamással) a második helyen.
Vívók egymás között: Pirger Tamás, Magas Ádám, Gémesi Csanád, Fábián Attila, Bolodár Zoltán.
A jó hangulatú pódiumbeszélgetésen arra is fény derült, hogy a vívás olyan szinten felgyorsult és olyan kicsik már a versenyzők közötti különbségek, hogy nem csak a nézőknek, hanem maguknak a sportolóknak és a bíróknak is nehéz szemmel követni, ami a páston történik. Bár Csanád életében az első, tokiói olimpia nagyobb élményt jelentett, Párizsban megtapasztalhatta, milyen az, amikor teli csarnok előtt vívnak a kardozók, és a közvetítéseken keresztül milliók figyelnek a támadásokra és a találatokra – amit a technika és a videóbíró nélkül szinte értelmezni sem lehetne ma már. Az olimpiai ezüstérmes élsportoló beismerte, az ő sikereiben az elhivatottság és a szorgalom nagyobb súllyal szerepel, mint a tehetség. A közönség soraiban ülő vívó fiataloknak azt tanácsolta: legyenek kitartóak, türelmesek és dolgozzanak sokat az álmaikért. Ő kisgyermek kora óta az olimpiára vágyakozott – ez kétszer is megadatott neki. Most 37 éves, 3 fia van, és aktívan edz. Janurától újra versenyezni készül – okosan, kitartóan és tiszta szívből vallja pályafutásáról és egész életéről: „Küzdelem a végsőkig”. Az azonos című dokumentumfilm novemberben a milanói sportfilmfesztiválra is meghívást kapott, úgyhogy nemcsak a vívócsarnokban szurkolhatunk Gémesi Csanádnak!
Fotók: Griechisch Tamás
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Elindult az Év fája 2025 szavazás - járuljon hozzá a 2025-ös év fafaja megválasztásához!
- Soproni Nyugdíjasegyetem - terítéken egy újszerű tudomány
- Digitális transzformáció az oktatásban – Szakmai nap a Soproni Egyetemen
- A játék, nem „játék”, hanem a gyerek legfontosabb dolga - előadása a Nyugdíjasegyetemen
- Kapunyitás a jövő felé: Újabb sikeres nyílt nap a Soproni Egyetemen
- Kreatív sikerek és levéltári jubileum a Természetesen Veled podcast új epizódjában
- Akadémisták Selmecen: ragaszkodás az évszázados múlthoz
- Soproni Nyugdíjasegyetem - a zene volt a szemeszterzáró előadás témája
- Pro Urbe Sopron díjjal tüntették ki dr. Gáspárdy Tibor Zoltánt
- Nyílt nap újra a Soproni Egyetemen- Egyedi, pont mint TE!