Gólyatábor és bAlekhét a Soproni Egyetemen

.jpg

A hétvégén veszi kezdetét a Soproni Egyetem hagyományos balekhete és gólyatábora.  2024. augusztus 25-én vasárnap folyamatosan érkeznek a Soproni Vasútállomásra az idén rekordszámban felvett elsőévesek, akik a hagyományos szekérhúzással indítják meg a balekhetet.

De mi a különbség a hagyományos gólyahét és a balekhét között?

Az ősi Alma Materben, Selmecbányán már a múlt században néhány ugratás és vicc mellett fogadták a beiratkozás előtt álló fiatalokat. Az idősebb hallgatók bemutatták nekik a várost, az egyetemi szokásokat, és gyakran a szállás keresésében is segítettek. Ez a szokás maradhatott meg az iskola Sopronba való költözésekor és mivel hagyományokban résztvevő első évest baleknak hívják, nem gólyának innen eredhet a név: bAlekhét. A szó írásmódja is a régi időket idézi, a „balek” mindig kisbetű, hiszen még tapasztalatlan elsőévest takar. Sopronban a Benedek Elek Pedagógiai Karon gólyatábort szerveznek a hallgatók.

A balekhét legfontosabb küldetése, hogy a leendő balekságban tudatosítsa, egy olyan közösségbe kerültek, amelyben a fő összetartó erő a selmeci diákhagyományokban leledzik, s e közösség tagjának lenni nem kötelesség, hanem érdem.

Az idén rekordszámban felvételt nyert elsőévest átgondolt és szórakoztató programok várják, a számháborútól a bográcsozásig, a kirándulástól a múzeum- és városlátogatásig. Az elkövetkező héten tehát a város több pontján találkozhatunk a hivatalos egyetemi egyenruhát, a waldent viselő idősebb egyetemista hallgatókkal és az ifjak csoportjaival. A régi hagyományokat idéző, katonásan rendezett sorban vonuló fiatalság a bAlekhét igazi motívuma. A város terein, utcáin is gyakran felcsendül majd a hagyományos Jó szerencsét!" köszöntés.

A Pedagógiai Karra is több mint száz hallgató érkezik a gólyatáborba, akiket a felsőbb évesek segítenek eligazodni és beilleszkedni az első héten. Itt az egyik legkedveltebb program a csapat-összekovácsoló közös főzés.

A három hagyományőrző kar közül, vasárnap 15 órától a Faipari Mérnöki és Kreatívipari és a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi kar, majd 17 órától az Erdőmérnöki Kar balekjai érkeznek Sopronba, akik a felsőbb évesekkel közösen, a szekérhúzásával veszik célba a diákszállókat. Ezzel egyidőben a Benedek Elek Pedagógiai Karra is megérkeznek a gólyák.

A balek- és gólyahét fő feladata az is, hogy a beiratkozásban, hivatali ügyekben minden elsőst segítsenek a felsőbb évesek.  Mindezt támogatva augusztus 28-án Kormányablak busz is érkezik a Soproni Egyetemre.

Ezúton szeretnénk megköszönni a város polgárainak segítségét és megértését, melyet a balekoktatás rendezvényeivel kapcsolatban tanúsítanak!

További információk a Balekhét hagyományáról:

A Soproni Hírlap 1928. szeptemberi tudósítása

Képek: Archívum, Soproni Egyetem