1775-ben született Brunszvik Teréz grófnő, az első magyarországi óvoda alapítója, a magyar gyermek- és nőnevelés egyik kiválósága. Emléke előtt tisztelegve kínál az idén gazdag szakmai és tudományos programokat a Soproni Egyetem, a Brunszvik 250 Jubileumi Emlékév keretében. A Kar megalakítja a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központot, melyhez várják a Kárpát-medencei és anyaországi intézmények csatlakozását.
A szerdai sajtótájékoztatón Prof. Dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora köszöntőjében kiemelte: Brunszvik Teréz megalkotta azt a közösséget és közeget, amelyben a nevelés tudatossága megtestesülhet, és a nevelés minden ága megjelenik. Az egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara pedig ennek az örököse - tette hozzá.
FOTÓ: MTI/FILEP ISTVÁN
Dr. Balatoni Katalin a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkára elmondta: Brunszvik Teréz nemcsak az óvodai nevelés úttörőjeként, hanem a magyar társadalom felemelkedésért is aktívan dolgozott. Az oktatás és nevelés kérdését nem egyéni ügynek, hanem a haza boldogulásának, kulcsfontosságú tényezőjének tekintette. A feladatunk ezen pedagógiai és társadalmi törekvések továbbvitele - jelentette ki. A helyettes államtitkár szerint olyan világot élünk, mikor a Brunszvik Teréz és Klebelsberg Kuno által képviselt értékekre nagyobb szükségünk van, mint valaha, tovább kell lépni a tudatos pedagógiai munka és az értékközpontú nevelés területén, és erősíteni kell a nemzet iránti elköteleződést.
Brunszvik Terézre a szinte szenvedélyes tenni akarás és fáradhatatlanság volt jellemző. Eszményítette és a nevelés ősforrásának tekintette a családanyákat és azt hangsúlyozta, hogy a gyermekkor a legfogékonyabb korszak az életünkben.
Dr. Varga László, a Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja bejelentette : megalapítják a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központot, amelynek célkitűzése, hogy Kárpát-medencei szinten erősítse a kutatási, fejlesztési, innovációs összefogást a nevelésügyben, közös neveléstudományi diskurzust folytasson, és egy pedagógiai és pszichológiai alapokra épülő, kutatásalapú, innovációs és módszertani fókuszú alkotóműhelyt működtessen. A Benedek-kar várja a Soproni Egyetem társkarainak, valamint a Kárpát-medencei, anyaországi köznevelési és felsőoktatási intézmények csatlakozását.
Az emlékév sokszínű programjáról. Prof. Dr. Kéri Katalin intézetigazgató adott tájékoztatást:
A jubileumi emlékév apropóján két, óvodásoknak szóló pályázatot hirdet meg a kar. "Az erdő üzenete" címmel LEGO/Duplo-építő versenyt szervez Sopron és Sopron környéki óvodás csoportok számára. Fődíj az EduKALAND Stúdióban egy játékos LEGO/Duplo foglalkozás. "Az én óvónénim, óvóbácsim" címmel pedig rajzpályázatot hirdet a kar Művészeti és Sporttudományi Intézete és a Lewinszky Anna Gyakorló Óvoda Kárpát - medence óvodás korú gyermekei számára.
2025. április 3-án kerül megrendezésre a Benedek Elek Pedagógiai Karon a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz-emlékkonferencia, ahol a meghívott előadók a magyarországi óvodáztatás és óvodapedagógus-képzés csaknem kétszáz éves történetéről és jelenéről tartanak előadásokat. Ugyanazon a napon, a délután folyamán óvodai módszertani bemutatókra kerül sor a BPK és az Oktatási Hivatal közös rendezésében. A nap kiemelt eseménye lesz még a Soproni Egyetemen közelmúltban megjelent - dr. Pásztor Enikő által szerkesztett - A játékról komolyan című könyv bemutatója.
Április 22. és 25. között a 6. Nemzetközi hét programnak több kapcsolódási pontja is lesz a Brunszvik 250 emlékévvel: április 23-án a résztvevők tanulmányútra utaznak Pozsonyba, ahol Brunszvik grófnő született 1775-ben. Másnap a Benedek Elek Pedagógiai Kar szervezésében megrendezik a Trends & Dimensions in Early Childhood Education - International Symposium elnevezésű, kora gyermekkori nevelés tematikájú szimpóziumot.
A sajtótájékoztatót követően került sor a Soproni Egyetem és a szakképzési centrumok által közösen kidolgozott óvodai nevelő technikusi képzés tantervének ünnepélyes átadására.
A Brunszvik 250 Jubileumi Emlékév nyitányaként egy könyvbemutatóval egybekötött zenés irodalmi est várta az érdeklődőket a Ligneumban. Prieger Zsolt „Kedves Teréz!” című, Brunszvik Teréz előtt tisztelgő könyve alapján készült a fiktív és valós leveleket, naplórészleteket is felhasználó előadása, amely intim, filozofikus, korhű, mégis modern módon beszélt a gyermeknevelés úttörőjéről.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Felbecsülhetetlen történelmi értékek egy kötetben – egyedülálló album született
- Interaktív és hallgatóközpontú oktatás – új képzés a Soproni Egyetem oktatóinak
- Pro Urbe Sopron díjjal tüntették ki dr. Gáspárdy Tibor Zoltánt
- Léleknek és testnek a természet kincseiből – év végi kulturális kavalkád az Erdészeti Múzeumban
- Erdészeti örökség és tudományos hagyaték – Fekete Lajos monográfiájának bemutatója
- 100 éves a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének Püspökladányi Kísérleti Állomása
- Soproni egyetemisták tervezik a SopronFest Soproni Egyetem Diákbérlet karszalagját
- Játssz ÖKOsan! – Indul a Soproni Egyetem és a GYSEV kvízjátéka
- Egy fenntarthatóbb világért – ESG képzések indulnak a Soproni Egyetemen
- Zenei élmények a Ligneumban -Fedezze fel a Soproni Egyetem rendezvényeit!