Soproni Nyugdíjasegyetem - terítéken egy újszerű tudomány

A Soproni Nyugdíjasegyetem legutóbbi előadásán Tér – a közgazdaságtan utolsó határvidéke – A hazai regionális tudomány elmúlt három évtizede címmel szakterülete érdekességéiről beszélt dr. Tóth Balázs, a Soproni Egyetem Lámfalussy Kutatóközpontjának igazgatója.

Nemzetközi kitekintéssel kezdte előadását dr. Tóth Balázs a Soproni Nyugdíjasegyetem legutóbbi előadásán. Elmondta honnan indult az új tudományág és mikorra tehető a térbeliség fontosságának elismerése. Paul Krugman amerikai közgazdász mondta, hogy a tér a közgazdaságtan „utolsó határvidéke”. Ő az új kereskedelemelmélet és gazdaság-földrajz területén végzett munkáiért vehetett át közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat 2008-ban.

A területfejlesztés, azaz a modern urbanisztika gyökerei a katalán építész Ildefonso Cerdá nevéhez köthetők, aki 1867-ben jelentette meg Az urbanizáció általános elmélete című könyvét a modern kori urbanisztika mesterművét. A területi politika a II. világháború előtt egyedi beavatkozásokban nyilvánult meg, azt követően pedig ipartelepítésben és az üzleti környezet fejlesztésében. Ipari parkok létesültek az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország szerte.

Fotó: Szalay Károly

További részletek a Kisalföld tudósításában: