Soproni Pénzügyi Napok - Középpontban a generációváltás okozta kihívások

A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara idén már 18. alkalommal rendezte meg a Soproni Pénzügyi Napok szakmai konferenciát. A tudományos összejövetelen a résztvevőket a Soproni Egyetem nevében Prof. dr. Alpár Tibor rektorhelyettes köszöntötte.

Az idei esemény központi témája a generációváltás és annak hatásai voltak, amelyek egyre nagyobb kihívást jelentettek mind a családi vállalkozások, mind a nagyvállalatok számára. A konferencia előadói részletesen elemezték, hogyan hatott a generációváltás a vállalatok pénzügyi működésére, milyen kockázatokkal járt, és milyen megoldások segíthetnek a sikeres átmenetben.

A fenntarthatóság kérdése szintén kiemelt szerepet kapott, különös tekintettel a klímaváltozás és a környezetvédelem gazdasági vonatkozásaira. Az előadások középpontjában a fenntartható gazdasági döntések, a zöld pénzügyek és az ESG (Environmental, Social, and Governance) szempontok integrálása állt.

Az adózás és számvitel terén a legfrissebb jogszabályi változások, különösen a 2024-es adóreformok kerültek fókuszba. Az előadások során szakértők bemutatták, milyen hatásokkal számolhatnak a vállalkozások és magánszemélyek, valamint hogyan lehetett az új szabályozási keretek között hatékonyan működni. Emellett részletesen tárgyalták az IFRS (International Financial Reporting Standards) jelentőségét és alkalmazását, különös tekintettel a nemzetközi vállalkozások könyvelési kihívásaira.

A mesterséges intelligencia és a digitalizáció szerepe szintén kulcsfontosságú témaként jelent meg. A résztvevők betekintést nyerhettek abba, hogyan alakította át a technológia a könyvvizsgálatot és a pénzügyi jelentések készítését, valamint hogyan javíthatta a vállalatok hatékonyságát a mesterséges intelligencia alkalmazása.

Öröm látni, hogy konferenciánk nagy népszerűségnek örvend a pénzügyi szakemberek körében, amit részben annak köszönhetünk, hogy a rendezvény kiváló lehetőséget nyújtott a szervezet által előírt kreditek teljesítéséhez. Rendezvényünk másik vonzereje, hogy minden évben aktuális pénzügyi és számviteli kérdéseket tárgyalunk, amelyek mindig nagy érdeklődést váltanak ki a résztvevők körében. Míg tavaly a mesterséges intelligencia szerepét vitattuk meg, idén a generációváltás kérdése állt a középpontban, különösen a rendszerváltás után alapított vállalkozások utódlása kapcsán" – mondta el Pappné dr. Vancsó Judit, a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának dékánhelyettese.

Az esemény megnyitóján dr. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere köszöntőjében kiemelte:

„Büszkeséggel tölt el, hogy a Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Kara évről évre otthont ad a pénzügyi szakma kiválóságainak. Úgy gondolom, ez a rendezvény kiváló alkalmat nyújtott a résztvevőknek arra, hogy a tanulás mellett tapasztalatot cseréljenek egymással. Az idei konferencia témája a generációváltás, amely városunk gazdasági és vállalkozói struktúráját tekintve különösen fontos. Sopronban szinte mindenhol jelen vannak a családi vállalkozások, amelyek kiemelt szerepet játszanak a város gazdasági és társadalmi életében. Szerencsére több olyan családi vállalkozással is találkozhatunk, ahol az alapítók sikeresen adták át az irányítást gyermekeiknek vagy unokáiknak.”

A Sopron TV tudósítása: