Százszor gyorsabb lett a klímaváltozás a magyar erdőkben - Czimber Kornél a Kék Bolygó podcastben

aderczimber.jpg

Környezetről, vízről, klímáról. Áder János és vendége  Dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának dékánhelyettese beszélget a fenntartható fejlődés, klímaváltozás, vízválság aktuális kérdéseiről.

A harminc évvel ezelőttihez képest manapság százszor gyorsabb a klímaváltozás a magyar erdészeti területeken – mondja a Soproni Egyetem dékánhelyettese. Éppen ezért drónokkal, műholdakkal, lézerekkel és különböző szenzorokkal mérik fel, illetve modellezik le az aktuális állapotot.  A mesterséges intelligencia elemzésének segítségével pedig felkészülnek a jövőre.  Dr. Czimber Kornél szerint évenként 5 km-rel tolódik el az éghajlati zóna, így már jóideje felvették a kapcsolatot bolgár és török kollégáikkal, hogy Magyarországra hozzanak az ott őshonos fajakból. Ugyanis a fák tekintetében 100 évre előre kell gondolkozni. Az úgynevezett okos erdők legfontosabb kérdése a víz, a lehullott csapadék megtartása a földekben, hogy az egyre gyakoribb aszályos időszakokat is túléljék a fák.