Tanulás és sport a Soproni Egyetemen a SMAFC támogatásával

Kötelező testnevelés órák, a hallgatóknak szeptember elején szervezett sportnap, a hallgatók és munkatársak számára kínált számtalan sportolási lehetőség – csak néhány példa, hogyan kapcsolódik össze a Soproni Egyetem és a SMAFC tevékenysége. A város ideális elhelyezkedése, a természeti környezet és a sportegyesületben zajló szervezett munka eredménye az is, hogy a Soproni Egyetem sportszervező illetve rekreáció és életmód alapszakokkal bővítette képzéseit.

A SMAFC, Magyarország legrégebbi sportegyesületének elnöki tisztségét 2021 tavasza óta látja el Horváth József, aki ezer szállal kötődik az 1860-ban alakult klubhoz. A 2000-es évek elején Sterbenz Tamás és Csiszár Szabolcs mellett, majd később önállóan is irányította az egyetemi klub férfi kosárlabda csapatát. A három évvel ezelőtt megkezdett munka eredményeként ma már 26 szakosztállyal és számtalan kimagasló teljesítménnyel büszkélkedhet a SMAFC. A klub a számadatokban is mérhető eredményesség mellett számtalan új lehetőséget is teremtett a Soproni Egyetem hallgatóinak és dolgozóinak a sportolási lehetőségek terén.

hjozsef.jpg

Elsődleges kitűzött célunk volt, hogy a hagyományok mentén a Soproni Egyetem és Sopron városa számára olyan nagy egyesületé váljunk, ahol mindenki megtalálja a maga szintjén sportolási lehetőségét, legyen az versenysport vagy éppen szabadidős tevékenységmondta el Horváth József a SMAFC elnöke.

Az eredményesség és az aktív egyesületi létszám mellett az elmúlt években az egyetemi élet mindennapjainak megkerülhetetlen részévé vált a sport, hiszen a különböző versenyrendszerekben történő megmérettetések mellett a SMAFC térítésmentes lehetőséget biztosít az egyesületi tagsággal rendelkező hallgatók számára.

Természetesen a versenysportok területén elsődleges célunk az eredményesség, gyakran hallhatják tőlem a szakosztály vezetői, a megszerzett érmek mennyiségére irányuló kérdésemet, de persze minden szép helyezésnek örülünk – tette hozzá Horváth József. Ahogy fontos célunk az is, hogy a MEFOB küzdelmeiben is évről évre jobb helyezéseket szállítsunk az egyetem számára. A tavalyi évben már sikerült például íjászatban bajnoki aranyérmet, érmeket szereznünk, amellyel a SMAFC egyértelműen láthatóvá vált a felsőoktatáshoz kötődő versenyeken is.

A klubelnök kiemelte: fontos célja, hogy az egyetemi hallgatók és dolgozók számára is nyújtsanak szabadidős sporttevékenységet. Az úszás, küzdősportok, atlétika mellett bővíteni szeretnék a választható lehetőségek palettáját.

A Soproni Egyetem, a 2022/2023-as tanévben nagyszabású sportfejlesztési stratégiája keretében megindította a kötelező testnevelés órákat, amelyben a hallgatók több sportág közül választhatnak. A diákok a testedzést, sportolást szervezeti keretek között tudják teljesíteni.

A tantárgy abszolválása szempontjából 14 oktatási hetet kell figyelembe venni. A kurzusok teljesítésére kizárólag a szorgalmi időszak alatt van lehetőség. A hallgatónak a tantárgy teljesítéséhez, minimum 11 alkalommal kell minimum 90 perc időtartamig testedzést, sportolást végezniük. A testedzést formáját a hallgató a felkínált lehetőségekből szabadon választhatja meg, de ajánlott a heti egy alkalommal történő teljesítés. Egy héten maximum 2 testedzési alkalom fogadható el, azaz a minimum 11 alkalmat legalább 6 héten kell teljesíteni – mondta el a legfontosabb tudnivalókat a SMAFC elnöke.

A hallgatók a Neptun rendszeren keresztül regisztrálhatnak.  A vezetőség célja, hogy hallgatóbarát, az oktatási órákkal nem ütköző idősávokat biztosítson. A kötelező testnevelésen kívül a klub szakosztályai várják azok jelentkezését is, akik szeretnék a tanulás mellett is folytatni megkezdett sportkarrierjüket, hiszen a Soproni Egyetemmel közösen megfogalmazott cél, a Sopronban sportoló fiatalok kettős életútjának támogatása is.