Új, hiánypótló térkép készült Magyarország erdeiről - Bemutató videóval frissítve

Elkészült Magyarország erdőségeinek aktuális térképe a Soproni Egyetemen az Agrárminisztérium koordinálásával. Ehhez hasonló falitérkép, amely a faállománytípusokat ilyen pontosan ábrázolná, 140 éve készült utoljára. A térképen az erdők színes feltüntetése mellett tanulmányozható az ország vízrajza, az úthálózat, a megyehatárok, és valamennyi település elhelyezkedése.

A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának közreműködésével, az Agrárminisztérium Erdőkért és Földügyekért Felelős Államtitkársága Magyarország EU Tanácsának soros elnökségének tiszteletére elkészítette Magyarország erdőségeinek átnézeti térképét az Országos Erdőállomány Adattár 2024. évi adatai alapján.

„A Magyar Állam összes erdőségeinek átnézeti térképe az egyes községek határában uralkodó főfanemek kitüntetésével” – ezzel a címmel jelent meg 1885-ben Magyarország erdőségeinek átnézeti díszes fali térképe először. Dr. Bedő Albert államtitkár és országos főerdőmester utasításai szerint dolgoztak az akkori szakemberek. A reprint kiadásoknak köszönhetően jól ismert Bedő féle térkép korszerű változatának elkészítése időszerűvé vált. A projekt ötlete Nagy Frigyes Vincétől (erdészeti szakmai referens, Erdészeti Fejlesztéspolitikai és Innovációs Főosztály, Agrárminisztérium) származik, a megvalósító Dr. Czimber Kornél, a Soproni Egyetem szakembere.

Az Erdőmérnöki Kar dékánhelyetteseként dolgozó egyetemi docens elmondta, ez a térkép mostantól akár félszáz évig fontos információkkal szolgál az erdészek, erdőgazdálkodással foglalkozók és érdeklődők számára.

„Hacsak jelentős változások nem jönnek (klímamelegedés, fafajcsere, erdőterület csökkenés/növekedés), úgy gondolom, hogy 2-5 évtizedig érvényben lehet. A főtérképen néhány területen a faállományok változhatnak, de összességében az erdőterületek, a jellemző faállományok (főleg a lassan növő fafajok állományai) megmaradnak” - hangsúlyozta dr. Czimber Kornél.

Magyarország erdőségeinek térképe angol és magyar nyelvű megírással két változatban készült el, mérete 100x75 cm, de ennél nagyobb méretben is sokszorosítható.

A főtérkép a 18 faállománytípus csoport szerint színezett erdőrészeletek mutatja. Ezen a térképen megjelenik a vízrajz, az úthálózat, az ország és megyehatárok, és valamennyi település területe és felirata.

A végleges munka 5 ún. gyámtérképet is tartalmaz diagrammokkal, valamint helyett kapott rajta a magyar erdők fafajösszetétele területdiagram és egy területkimutatás táblázat is. Az első gyámtérkép az erdők tulajdonviszonyait, erdőfelügyeleti illetékesség és erdőtervezési körzethatárokat mutatja. A második gyámtérkép az Erdőgazdasági Zrt-k működési határát, kezelt erdőterületeit, központjait és erdészeteit ábrázolja.

erdodtul.jpg

A harmadik támogató térkép különleges, mert az erdészeti tájakat és erdészeti klímazónák alapján színezett erdőterületeket mutatja, ahol a klímazónák a 2020-2050 közötti időszakra készültek a FAI (erdészeti aszályindex) és 6 klímamodell alapján.

A negyedik gyámtérkép az erdők elsődleges rendeltetése szerint készült a Natura 2000 területek átfedésével. Az ötödik támogatótérkép a 6 természetességi kategória szerint színezi az erdőrészleteket.

Az összeállított térképek jól bemutatják angol és magyar nyelven Magyarország erdeinek aktuális 2024. évi állapotát, gazdálkodási, védelmi, klímaváltozási vonatkozásait.

A térképet az Országos Erdészeti Egyesület fogja sokszorosítani.

A térképet bemutató videó az alábbiakban látható: