Az erdészet és faipar innovációs területeire, valamint a nemzetközi klímakutatásra összpontosítva fejleszti kapcsolatait a Soproni Egyetem. A fenntartható jólét biztosítására irányuló Európai Uniós elképzeléseket is tudják támogatni az intézményben folyó kutatások. Az aktív gazdasági és tudományos együttműködésekkel hazai és nemzetközi porondon is meghatározó szereplő a Soproni Egyetem.
A Soproni Egyetem Magyarország első klímapozitív egyetemeként kiemelt figyelmet fordít a klímaváltozás kutatására, és elkötelezetten szerepet vállal a fenntartható jövő építésében. Ennek jegyében indult el idén a közös munka a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézetével (HUN-REN FI) az erdészeti, a föld- és űrtudományok területén végzett kutatások összehangolására. Az távérzékelés és űridőjárás terén született közös terveket a szakemberek a Budapesti Műszaki Egyetemen is bemutatták. Prof. Dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora és Prof. Dr. Charaf Hassan, a BME rektorának célja a januári találkozóval a korábbi együttműködési felületek megújítása volt. A szakmai egyeztetésen a geomatika, biológia és informatikai területeket szintetizáló geobioinformatikáról is szó esett. Ez a szak kizárólag a Soproni Egyetemen elérhető hazánkban.
A Soproni Egyetem kutatásai illeszkednek az Európai Bizottság „Versenyképességi Iránytű” címmel meghirdetett stratégiájához. Az ebben megfogalmazott innováció, dekarbonizáció, a digitális átállás – azok a fogalmak, melyek hazánk legnyugatibb felsőoktatási intézményében is napi szinten meghatározzák a munkát- mondta el Bokodi Szabolcs, a Soproni Egyetem stratégiai szakértője.
Ennek is köszönhető, hogy az építőipar fókuszú KÉSZ vállalatcsoport vezetősége együttműködési szándékkal kereste meg a Soproni Egyetemet. Januárban közös szakmai napot tartott a negyvenéves vállalat és a Faipari és Kreatívipari Kar. A legfontosabb témák között szerepelt az éghajlatváltozásból adódó faalapanyag kínálat okozta faipari átrendeződés, a természetes szigetelőanyagok és a faalapú építőanyagok használata.
Ugyancsak faipari témában látogattak az Universität für Bodenkultur Wien és a Wood K Plus kutatóközpont szakemberei nemrég a Soproni Egyetemre. Az egyetem szándéka, hogy tovább élénkítse a kapcsolatokat a sikeres osztrák kutatóhelyekkel, oktatási intézményekkel és vezető vállalatokkal is. E törekvés eredménye volt Esterhazy Betriebe AG-val történt januári egyeztetés is.
A klímaváltozás hatásai, a karbon lábnyom meghatározás és a biomonitoring rendszerek vizsgálata: ezek azok a vezető témakörök, melyekben a Soproni Egyetem és nemzetközi partnerei együtt világszinten is jelentős előre lépést érhetnek el a tudományos életben- hangsúlyozza Prof. Dr. Fábián Attila. A Soproni Egyetem rektora elmondta, a felsőoktatási intézmény kapcsolatrendszere most már Európán kívül, számos afrikai országra és a Távol-Keletre is kiterjed. Ez nemcsak a nemzetköziesedés erősödését hozza magával, hanem számos gazdaságélénkítő kapcsolatot is jelent Magyarország számára.
Kapcsolódó tartalmak
- Út a zöldebb jövő felé: a fenntartható fejlődést erősítő intézményi gyakorlatokról egyeztettek
- Az Erdészeti és Faipari Egyetem 1972-ben és 73-ban végzett erdőmérnökeinek visszaemlékezései
- Zenei élmények a Ligneumban -Fedezze fel a Soproni Egyetem rendezvényeit!
- Öt évre és azon is túl- A Soproni Egyetem Kutatási Stratégiájáról tanácskoztak a szakemberek
- A Soproni Egyetem hallgatói mesélnek hivatásukról és élményeikről az Erdei Utakon adásában
- Tanulási lehetőség a világ egyik vezető egyetemén: a Soproni Egyetem hallgatói Kínában
- Kreativitás és csapatjáték – gimnazistákat látott vendégül a Soproni Egyetem
- Átadták a Kiváló Kutatási Infrastruktúra díjat, a Soproni Egyetem újabb elismerése
- Regisztráció a Nyugdíjas Egyetem 14. évfolyam, 27. szemeszterére
- Bevezetés a Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs) kérdéskörébe online kurzus